Mroczna winnica

Sympatyczny policjant Bruno Courrèges próbuje rozwikłać sprawę groźnego pożaru, a przy okazji ocalić winiarskie i kulinarne tradycje miasteczka St Denis. Rzecz dzieje się w południowej Francji we wrześniu, czyli w porze winobrania, więc w tle kryminalnej zagadki mieszkańcy St Denis zbierają, depczą i fermentują winogrona oraz przy każdej okazji delektują się boskim napojem. Bruno lawiruje między kobietami swojego życia, a także między burmistrzem a przybyłym z Ameryki dziedzicem winiarskiej fortuny, który chciałby zmonopolizować produkcję wina w okolicy. Mnóstwo praktycznej wiedzy o winie. Dowiemy się na przykład, dlaczego w kadzi z winogronową pulpą należy zachować ostrożność przy uprawianiu seksu.
Drugi z serii kryminałów „Bruno Courrèges prowadzi śledztwo”  szkockiego arubatourism.com/health.html dziennikarza i pisarza Martina Walkera. Pozostałe części cyklu już wkrótce, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Fragmenty

Po trzech dniach bezowocnych przesłuchań pracowników stacji badawczej Bruno znalazł wreszcie chwilę wytchnienia i postanowił wpaść do fryzjera na comiesięczne strzyżenie. Zasiadł w fotelu, gdy zadzwoniła Nathalie, kasjerka ze sklepu winiarskiego Huberta de Montignac. Ta właśnie cave została opisana w „Guide Hachette des Vins” jako jedna z najlepszych tego typu we Francji. Należała do zaledwie trzech miejsc, które – poza samą winnicą – szczyciły się tym, że nieprzerwanie od 1944 roku do dziś prowadzą sprzedaż Château Pétrus.
Dla Bruna, który rozumiał, że ważną częścią porządku prawnego jest podtrzymywanie wielkich tradycji Francji i St Denis, to miejsce było nieomal jak świątynia. Wyskoczył z fotela, nie dbając o bliskość nożyczek Baptiste’a, zerwał z siebie ręcznik i wcisnął służbową czapkę na częściowo ostrzyżoną czuprynę. Zatrzymał się tylko po to, by przyczepić na dachu niebieską lampę policyjną, i odjechał z warkotem.

Mroczna winnica
Martin Walker
ISBN: 978-83-927952-85
Wydanie: 1, 2014 rok
Druk: oprawa miękka, 304 strony
Cena okładkowa: 32 zł